مسافر اربعین

پروازی کوتاه در آسمان پیاده روی اربعین

مسافر اربعین

پروازی کوتاه در آسمان پیاده روی اربعین

مسافر اربعین

وبلاگی درباره ی پیاده روی اربعین

آخرین مطالب

۱۵ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

سال گذشته با کاروان عهد آدینه مسافر اربعین شدیم مسافرتی که بهمان فهماند که اهل لبیک نیستیم و ادعا نکنیم!

شاید جا افتادن نام سه نفر از خانم های همراه من یعنی همسرم مادر همسرم و خاله ی همسرم از مانیفست کاروان سلمان فارسی- هیات ثارالله خیلی شروع سختی بود برای این امتحان و عده ای مسئول که مدعی بودند شما هم تا عصر می روید و این عصر البته عصر سه روز بعد بود سه روز ماندن در مهران و بلد شدن مهران بیشتر از تهران! و اینکه بالاخره هم خودمان  نشستیم و مانیفست ها را در یک کافی نت تایپ کردیم!

قدم بعد نرسیدن به برنامه نجف بود و اینکه وقتی رسیدیم کاروانمان رفته بود و خاله ی همسرم که دخترش تنها رفته بود نگران دخترش بود و ...

قدم بعد جای کربلایمان بود که به جای حسینیه چادری بود بی در و پیکر که سرما بیداد می کرد و ایثار میخواست یک پتو کمتر برداشتن و تقریبا همه رفوزه بودند در این امتحان ایثار

قدم به قدمش امتحان بود که آیا مرد لبیک یا زینب گفتن هستیم ما اسیر نبودیم و تنها ساده ترین چیزی که کاروان کربلا می تواند تحمل کند یعنی سرما به ما تحمیل شده بود اما هیچ یک مردش نبودیم اینکه این کاروان چقدر بد رفوزه شد و چقدر ایثار نبود و ادب نبود و زیارت نبود و حس و حال نبود و همه بماند اینکه چقدر مسئولین کاروان بد عمل کردند که نتیجه این شد هم بماند.

اولش که این سختی ها پیش آمد به همراهانم گفتم امام حسین ما را اینجوری طلبیده است و راضی باشید اما وقتی سختی برای منسوبین آدم است سخت تر است و اذیت شدن خانم ها خیلی مرا اذیت کرد و من هم از این امتحان سربلند بیرون نیامدم.

اما شعار پیاده روی اربعین لبیک یا زینب است و ما در این لبیک رفوزه شدیم.


اگر دارید به کربلا می روید خودتان را آماده کنید که از شما امتحان می گیرند و رفوزه ها شرمنده می شوند در محضر حضرتش

مسافر
۲۹ آبان ۹۳ ، ۱۴:۵۵ موافقین ۳ مخالفین ۰ ۰ نظر
آسان سازی اعزام بیش از نیم میلیون زائر اربعین حسینی(ع)


خیلی بده آدم نسبت به یه سازمانی مثل حج و زیارت اینقدر بدبین باشه اما تجربه ای که در گذشته از این سازمان داشته ایم کار را برای خوشبینی سخت می کنه!

اینکه این همه عراقی چند ساله اومدن پای کار اونم بدون هیچ کبکبه و دبدبه و منم زدن فقط پای کار امام حسین ایستادن اونوقت حج و زیارت این سال ها کلا این پیاده روی اربعین را نادیده میگرفت و اقدامی برای حضور ایرانی ها انجام نمی داد حالا هم که تازه می خواد بیاد پای کار برای 6 تا موکب توی این چند هزار موکب چه سر و صدایی برپا کرده!


به هر حال بازم خوشحالیم که اومدید پای کار صبحتان به خیر آقایان


مسافر
۲۸ آبان ۹۳ ، ۲۱:۱۶ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر

سال ۹۱ با چند تا از رفقای شبکه های اجتماعی قرار گذاشتیم که صبحی در حرم حضرت پدر! امام علی(ع) یکدیگر را ملاقات کنیم. بعد از نماز صبح به میثم مهدیار گفتم بیا بریم سر قرار! گفت توی این سرما کسی نمیاد تو هم نرو! من گفتم اگرچه کسی نیاد اما به خاطر اینکه بدقول نشم میرم

نقشه حرم حضرت پدر

رفتم اونجا خیلی سرد بود و سوز بدی می اومد منم هی می رفتم یه سر به همین شماره های ۵و ۶ و ۷و ۸ نقشه بالا می زدم و باز می آمدم می دیدم کسی نیست دوباره به ۵و ۶ پناه می بردم از سرما!

خلاصه آن شب فقط آقا تقی دژاکام و  دوست گرامی شان و شاعر عزیز حامد حجتی را دیدم و اونایی که قرار بود بیان بدقولی کردن! یکی شون البته آمده بود و درهای حرم بسته بوده و راهش نداده بودند به خاطر ازدحام زمان نماز صبح

القصه اینکه حرم خیلی شلوغه قرارهاتون را اونجا نگذارید اونم هنگام نماز!

مسافر
۲۸ آبان ۹۳ ، ۱۵:۰۶ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر


سال ۹۱ که با کاروان تولا رفته بودیم کربلا رفقا شب اول ما را پیچوندن و نیومدن توی مدرسه از سرما بلرزن! صبح که اومدن پاپیچشون شدم که دیشب کجا خوابیدید معلوم شد که شب را منزل یکی از همسایه ها به نام سید حیدر خوابیده اند و حمام هم رفته اند و امشب هم بناست بروند منزل برادر سید حیدر و هیات داشته باشند.گفتم امشب من هم میام

شب مراسم عزاداری مان در مدرسه که تمام شد گفتند سید حیدر در مدرسه منتظرمانه! و ما هم که نای عزاداری برایمان نمانده بود مانده بودیم چه کنیم شرمنده اش نشویم به هر حال گفتیم می رویم زیارت عاشورایی می خوانیم شرمنده نشویم اما رفتن همان و جوگیر شدن و یک عزاداری حسابی هم آنجا کردن همان


به هر حال مراسم که تمام شد سید حیدر آمد و چایی آورد و میوه آورد و شام آورد و ... خلاصه حسابی شرمنده مان کرد. تمام که شد کم کم حس مزاحمت می کردیم که آمد که طبقه بالا را آماده کرده ایم برای شما!

هر چه پتو و رختخواب داشتند و بخاری خودشان را برایمان آوردند و تا زمانی که همه مان در رختخواب نکشیدیم و مطمئن شدند که هیچ چیز نیاز نداریم از آنجا نرفتند!

منزل برادر سید حیدر

مسافر
۲۷ آبان ۹۳ ، ۱۴:۵۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر

سم الله الرحمن الرحیم
محضر مرجع اعلای جهان تشیّع حضرت آیت‌ الله العظمی سیستانی (دام ظلّه الوارف)
السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
عظم الله لکم الأجر
ما که همزمان با اربعین سیدالشهداء (علیه ‌السلام) رهسپار کربلا هستیم، برای بهره افزون‌تر و پاداش بیشتر و آگاهی بدانچه از آن غفلت می‌‌ورزیم، نیاز به رهنمودهای پدرانه حضرت عالی داریم. انتظار می‌‌رود که این راهنمایی‌‌ها همه اقشار جامعه را فرا گیرد.
خداوند نعمت وجود مبارک آن جناب را پایدار فرماید، إنّه سمیع قریب.
ونسألکم الدعاء
جمعی از مؤمنان


پاسخ: پاسخ حضرت آیت‌ الله العظمی سیستانی (مدّ ظله العالی)


بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام علی سیدنا محمد وآله الطاهرین

شایسته است مؤمنانی که خداوند توفیق شرکت در این زیارت شریف را به ایشان عنایت فرموده، توجه نمایند که خدای تبارک و تعالی از میان بندگان خویش، پیامبران و اوصیایی را برگزیده تا پیشوا و حجّت مردمان باشند و مردم از رهگذر تعالیم ایشان هدایت یابند و از اعمالشان تبعیت کنند. خداوند مؤمنان را از آن رو به زیارت مشاهد متبرکه ایشان تشویق نموده است که یادشان جادوانه بماند و جایگاهشان اعتلا یابد، و چون آن بزرگواران نمونه اعلای بندگی خدای سبحان و جهاد در راه او و فداکاری برای دین استوارش بوده‌اند، این امر سبب به یاد آوردن خدای متعال و آموزه‌ها و احکام او برای مردم باشد.

بنابراین، از لوازم این زیارت آن است که زائر علاوه بر یادآوری جان‌ فشانی‌‌های امام حسین (علیه‌‌ السلام) در راه خداوند متعال، تعالیم دین حنیف از جمله نماز، حجاب، اصلاح، گذشت، بردباری و ادب و قوانین آمدوشد و دیگر مفاهیم پسندیده را رعایت نماید تا زیارتش گامی در مسیر تربیت نفس برای پذیرش این امور و تثبیت آثار آن تا زیارت‌های بعدی باشد. چنین است که شرکت در این مراسم به منزله حضور در مجالس تعلیم و تربیت امام (علیه ‌السلام‌) خواهد شد.

گو این که ما محضر اهل ‌بیت (علیهم‌ السلام) را درک نکرده ایم تا آموزه‌های ایشان را از حضور خودشان فرا بگیریم و به دست آن بزرگواران تربیت شویم، ولی خداوند متعال تعالیم و رفتار آن‌ها را برایمان حفظ کرده و ما را به زیارت آستان ایشان ترغیب فرموده، تا آنان نمونه‌هایی ممتاز برای ما شوند، و همان گونه که معاصران ایشان را که با آن بزرگواران زیسته‌اند، به محک امتحان کشیده، خواسته است تا میزان صداقت ما را در آرزوی زیستن در کنار آنان و پاسخگویی به آموزه‌ها و اندرزهایشان بیازماید. پس باید مراقب باشیم که مبادا آرزوی ما در زمینه درک محضر آن بزرگان صادقانه نباشد، و باید بدانیم که اگر مطابق خواسته ایشان رفتار کنیم، امید می‌رود که با یارانشان محشور شویم. زیرا از امیر مؤمنان (علیه ‌‌السلام) روایت است که در جنگ جمل فرمود: «امروز کسانی با ما همراه شده‌اند که هنوز در صلب پدران ورحِم‌های مادرانشان هستند». بنابراین، بر هر یک از ما که آرزویی صادقانه داشته باشد، عمل به تعالیم و تبعیت از ایشان، و پرورش با روش تربیتی و بهره‌مندی از آداب آنان دشوار نیست.

خدا را خدا را در نماز! که نماز، آن گونه که در حدیث شریف آمده، ستون دین ومعراج مؤمنان است و اگر پذیرفته شود سایر اعمال پذیرفته است و اگر مقبول نیفتد دیگر اعمال مردود خواهد شد. سزاوار است که مؤمن به ادای نماز در اول وقت پایبند باشد؛ چرا که محبوب ‌ترین بندگان در نزد خدا کسی است که به فراخوان نماز پاسخی سریع‌تر دهد، و شایسته نیست که مؤمن در اول وقت نماز، به عبادت دیگری بپردازد. زیرا نماز برترین طاعت‌ها است. از اهل بیت (علیهم‌ السلام) روایت است که: «شفاعت ما به کسی که نماز را سبک شمارد، نخواهد رسید» و پیرامون توجه خاص امام حسین (علیه‌‌ السلام) به نماز در روز عاشوا نقل شده است که آن حضرت به کسی که زمان فرا رسیدن اول وقت نماز را یاد آور شد، فرمود: «نماز را به یاد آوردی، خداوند تو را از نمازگزاران ذاکر قرار دهد» و پس از این سخن، زیر بارانی از تیر، به نماز ایستاد.

آماده شدن نماز ظهر در جلوی یکی از موکب ها

خدا را خدا را در اخلاص! که ارزش وبرکت عمل انسان به میزان اخلاص او برای خداوند متعال است؛ زیرا خداوند جز آن عملی را که خالص برای او و پاک از نیّت غیر باشد، نمی‌‌پذیرد. از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) روایت است که هنگام مهاجرت مسلمانان از مکه به مدینه فرمود: «هر که برای خدا ورسولش هجرت کند، هجرتش به سوی او خواهد بود، و هر که برای بهره‌مندی از دنیا هجرت نماید، سوی دنیا مهاجرت کرده است. خداوند به میزان اخلاص در عمل، پاداش آن را چندان فزونی دهد که تا هفتصد برابر شود و خدا برای هر کس که بخواهد، ﭘاداش مضاعف منظور فرماید».


پس بر زائران است که در مسیر خویش، ذکر خدای متعال را بسیار بگویند و در هر گام و هر عمل خود اخلاص را در نظر داشته باشند و بدانند که خداوند متعال نعمتی همتای اخلاصِ در عقیده و گفتار و رفتار را به کسی عنایت نفرموده است وعمل تهی از اخلاص با پایان زندگی دنیوی تمام می ‌شود، در حالی که عمل مخلصانه، هم در این دنیا و هم پس از آن، جاودان و مبارک خواهد ماند.


خدا را خدا را در رعایت پوشش وحجاب! که از مهم ‌ترین چیزهایی است که اهل ‌بیت (علیهم ‌السلام) حتی در سخت‌ ترین شرایط کربلا به آن توجه داشته و خود والاترین الگوی آن بوده‌اند. ایشان به اندازه آزاری که از هتک حرمت خود دیدند، از هیچ رفتار دشمن آزرده نشدند. لذا بر همه زائران و به ‌ویژه بر بانوان زائر فرض است که شرایط عفاف را در رفتار و نوع پوشش وظاهر خود حفظ نموده و از هر چه این امر را خدشه‌ دار می‌کند (مانند پوشیدن لباس‌های تنگ واختلاط‌‌های زشت و استفاده از زیور آلات ناروا) بپرهیزند، بلکه سزاوار است که به منظور منزّه نگه داشتن این مراسم مقدّس از شائبه‌های ناپسند، تا حد امکان، بالاترین مراتب عفاف را رعایت نمایند.

از درگاه خداوند متعال مسألت داریم که در دنیا و آخرت، مقام پیامبر مصطفی (صلی الله علیه وآله) و اهل ‌بیت مطهرش (علیهم‌‌ السلام) را به برکت فداکاری‌هایی که در راه او به عمل آوردند و برای هدایت خلقش کوشیدند، فزونی بخشد و همان گونه که بر برگزیدگان پیشین، به‌خصوص بر ابراهیم و خاندان ابراهیم درود فرستاده است، درود خود بر ایشان را بیفزاید.

از خداوند متعال هم‌‌چنین مسألت داریم که به زیارت زائران حضرت اباعبد الله الحسین (علیه‌‌ السلام) برکت دهد و آن را به بهترین نحوی که عمل بندگان صالح خویش را می‌ پذیرد، قبول فرماید، تا در مسیر و سیره خود در این زیارت و در باقی ایام زندگانی الگویی برای دیگران شوند و آنان را به سبب ولایت اهل‌ بیت پیامبر (علیهم ‌السلام) و پیروی از سیره و تبلیغ رسالت ایشان پاداش خیر عطا کند.
باشد که در روز قیامت که هر یک از مردم با امام خویش خوانده می‌شود، ایشان با اهل ‌‌بیت (علیهم ‌السلام) خوانده شوند، و کسانی که در این راه به شهادت می‌رسند، به دلیل جانبازی‌هایی که به عمل آورده و ستم و آزاری که به خاطر محبت ایشان به جان خریده‌اند، با حسین (علیه ‌‌السلام) و یارانش محشور شوند؛ انه سمیع مجی
ه خود در این زیارت و در باقی ایام زندگانی الگویی برای دیگران شوند و آنان را به سبب ولایت اهل‌ بیت پیامبر (علیهم ‌السلام) و پیروی از سیره و تبلیغ رسالت ایشان پاداش خیر عطا کند.

باشد که در روز قیامت که هر یک از مردم با امام خویش خوانده می‌شود، ایشان با اهل ‌‌بیت (علیهم ‌السلام) خوانده شوند، و کسانی که در این راه به شهادت می‌رسند، به دلیل جانبازی‌هایی که به عمل آورده و ستم و آزاری که به خاطر محبت ایشان به جان خریده‌اند، با حسین (علیه ‌‌السلام) و یارانش محشور شوند؛ انه سمیع مجیب.

مسافر
۲۷ آبان ۹۳ ، ۱۲:۰۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر
روز به روز که نزدیک تر می‌شود اشتیاقمان بیشتر می جوشد و دلمان بیشتر می پرد برای این مسیر
امسال اگرچه اخبار داعش دل برخی را به هول و ولا انداخته اما سیل مشتاقان بیشتر شده است! این را از اخبار می گویم اخبار مشتاقانی که پر پر می زنند برای پر زدن در هوای اربعین

امسال افراد بیشتری از دوستان و آشنایان دارند خودشان را می رسانند به اربعین. صبح دوستان رفته بودند برای ویزا و چنان شلوغ بوده که برگشته بودند تا در زمان دیگری پیگیری کنند.

عشق فقط یک کلام
مسافر
۲۶ آبان ۹۳ ، ۱۰:۳۴ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر

سال گذشته در وبلاگ نکته جزوه ی آقای علیرضا متاجی برای آموزش فشرده زبان عراقی را گذاشتیم امسال جزوه ی مذکور را با استفاده از جزوات سایت atabe.ir تکمیل کرده ایم و در فایل جدیدی منتشر می کنیم.دریافت جزوه آموزش تکمیل شده آموزش زبان عراقی
عنوان: مسافر اربعین
حجم: 4.68 مگابایت
توضیحات: آموزش عربی برای پیاده روی اربعین

مسافر
۲۵ آبان ۹۳ ، ۱۴:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۴ نظر

در پی انتشار یک شایعه مبنی بر انکه آیت الله سیستانی حضور بانوان را در مراسم اربعین امام حسین (علیه السلام) تحریم نموده اند، دفتر معظم له در نجف اشرف این شایعه را تکذیب نمودند .

 متن سوال و جواب بدین شرح است :

سوال : با توجه به نزدیک شدن ایام اربعین سید و سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) و آمادگی شیعیان جهان برای برگذاری مراسم با شکوه پیاده روی میلیونی به سمت کربلای معلی اخیرا در شهر های جنوبی ایران شایعاتی مبنی بر تحریم زیارت اربعین برای بانوان از طرف آیت الله  سیستانی (حفظه الله) قوت گرفته است . نظر معظم له در این خصوص چیست ؟

پاسخ دفتر آیت الله سیستانی در نجف اشرف :

فتوایی در باره مورد مذکور صادر نشده و سفر بانوان برای زیارت اربعین و پیاده روی به سوی کربلا با رعایت مسایل شرعی مانند حجاب بلا مانع است.
 
مسافر
۲۴ آبان ۹۳ ، ۱۱:۵۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر
مداحی میثم مطیعی برای پیاده‌روی اربعین.این مداحی به دو زبان عربی و فارسی برای زوار حسینی در پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا اجرا شده است.

کنار قدم های جابر

کنار قدم های جابر/سوی نینوا رهسپاریم

ستون های این جاده را ما/ به شوق حرم می شماریم

شبیه رباب و سکینه/برای حرم بیقراریم

ازین سردی و سختی راه/به شوق تو باکی نداریم

فدایی زینب/هوادار عشقیم

اگرکه خدا خواست/بزودی دمشقیم

لبیک یابن الحیدر

قَطَعنا الیک الصَّحاری/الا یا امیر الفرات

أضِفنا فانّا ضیوفک/اضِف هؤلاء المُشاة

نَسیرُ الیک نهاراً/و نَحلُمْ بک فی اللیالی

نَعُدُّ الخُطى و العلامات/و نبکیک حتى الوصال

نسیل کَنهرٍ/یا بحر المَعالی

بصَخرٍ و سدٍّ/اَبد لانُبالی

لبیک یابن الحیدر

وُلِدنا على حبّ حیدر/ إذن لانخاف المَخاطِر

و نَفدیک بالقلب و الروح/ و لیس فقط بالحناجر

و الحمدلله صِرنا/ بلطفک شعباً أبیّا

سنمشی الى القدسِ یوماً/ مع المسلمین سَویّا

سلامٌ على الشام/ کَرَمزِ الصُّمود

و قدس و بحرین/ اسیرِ القیود

لبیک یابن الحیدر


مسافر
۲۲ آبان ۹۳ ، ۲۲:۲۵ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۳ نظر

به گزارش سایت پیاده روی اربعین، کاروان «هیئت حسینیه فاطمه الزهرا(س)» شروع به ثبت نام علاقمندان به پیاده روی اربعین کرده است.این کاروان خواهران و برادران را ثبت نام می کند. لازم به تذکر است که اتوبوس‌ها و محل های اسکان در نجف و کربلا به صورت زنانه و مردانه، مجزای از هم می‌باشد. هزینه ثبت نام 840 هزار تومان می باشد.

مدارک و شرایط سفر به شرح زیر می باشد:

 • مدارک و شرایط مورد نیاز:
  1. گذرنامه‌ای که حد اقل دارای 6 ماه اعتبار می‌باشد.
  2. تصویر صفحه اول گذرنامه اسکن شده با پسوند jpg یا png
  3. یک قطعه عکس رنگی 3x4 اسکن شده با پسوند jpg یا png
  4. ممنوعیت ثبت‌نام افراد زیر 18 سال و بالای 60 سال
  5. اتوبوس‌ها و محل های اسکان در نجف و کربلا به صورت زنانه و مردانه، مجزای از هم می‌باشد
 • شرح خدمات:
  1. ویزا
  2. حمل و نقل داخل ایران به همراه پذیرایی در بین راه
  3. عوارض خروج از کشور ایران
  4. عوارض ورود به کشور عراق
  5. حمل و نقل داخل کشور عراق به همراه پذیرایی در بین راه
  6. یک شب اقامت هتلی در نجف اشرف با پذیرایی کامل
  7. چهار شب اقامت در موکب در کربلا با پذیرایی کامل
  8. پوشش خدمات بیمه‌ای تروریسم، عمر و حادثه

لینک سایت برای ثبت نام

مسافر
۲۱ آبان ۹۳ ، ۲۲:۲۹ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱ نظر